Tartu Ülikooli nais- ja meeskoorid manavad Kassitoomel välja festivali tule

4132

22. juunil algusega kell 21:00 kogunevad Gaudeamuse koorid Kassitoomele, et süüdata festivali tuli ja alustada müstilise tõrvikurongkäiguga.

Tule süütamist veavad eest Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Meeskoor koos maestro Vaike Uibopuu ja maestro Alo Ritsinguga, kes mõlemad on olnud ka esimese Gaudeamuse sünni juures.

Kassitoome orus on põhust ja õlgedest tehtud “ajaratas”, mis kooride loitsu ja manamise teel põlema süttib. “Ajarattast” saab omakorda festivali tuli, mis annab sädeme tuhandele väiksemale tõrvikule. Laternast võetud tuli põleb kogu festivali aja Tartu Raekojas ning on kogu festivali vältel linnarahvale näha.

24. juuni õhtul antakse tuli edasi leedukatele, kes korraldavad nelja aasta pärast järgmise Gaudeamuse festivali.

Spontaanne rongkäik 1000 tõrvikuga

Seekordse festivali projektijuht Kulno Kungla ütleb, et rongkäik tuleb teadlikult spontaanne: “Rongkäigus on väga vähe lavastuslikke elemente. Kuidas see kõik lõpuks välja näeb, sõltub kõigist osalejatest ja on üllatus. Kindlasti lauldakse Gaudeamust ja teisi üldtuntud laule. Kohal on ka puhkpilliorkestrid, kes kindlasti loovad piduliku meeleolu.”

“Tule süütamine ja rongkäik on osalejatele erilised, sest see on esimene kord kui lauljad, tantsijad ja pillimängijad näevad kui palju neid on. Rongkäigult liigume koos avaetendusele, mis oma valguse, muusika ja tantsu etendusega loob meeleolu kogu järgnevaks festivaliks,” lisas Kungla.

22.–24. juunil toimub Tartus Baltikumi suurim üliõpilaste laulu- ja tantsufestival Gaudeamus, mis toob Emajõe Ateenasse üle 4000 kõrgetasemelise esineja. EV 100 programmi kuuluv sündmus ühendab valguskunsti, muusika, koorilaulu ning tantsu eriliseks vaatemänguks, mille sarnast pole Tartus varem korraldatud. Kogu programm on üles ehitatud suvise pööripäeva teemale ja festival käsitleb kolme Balti riigi jaanitraditsioone muinasajast kuni tänapäevani.

Foto: Tartu Akadeemilise Meeskoori arhiiv