Täna toimub Tartus 1000 tõrviku rongkäik ja vaatemänguline etendus Emajõel

3363

MTÜ Tartu Üliõpilasmaja
PRESSITEADE
22.06.2018

Täna algab Tartus rahvusvaheline üliõpilasfestival Gaudeamus, mis toob kokku ligi 4500 kõrgetasemelist esinejat Eestis, Lätist ja Leedust ning ühendab valguskunsti, muusika, koorilaulu ja tantsu eriliseks jaanipäevale pühendatud vaatemänguks.

EV100 programmi kuuluv festival algab 22. juunil kell 21.00 festivali tule süütamise tseremooniaga Kassitoome orus Gaudeamuse kivi juures. Sellest tule süütamisest võtavad osa kõik kogu Baltikumist festivalile tulnud ligi 4500 lauljat, tantsijat ja muusikut.

Tule süütamise järel liiguvad esinejad ja pealtvaatajad ühiselt 1000 tõrviku rongkäiguga Emajõe kaldale Kaarsilla suunas, et alustada suurejoonelise avaetendusega, kus kell 23.00 tulevad ettekandmisele Carl Orffi kuulsa kantaadi “Carmina Burana” parimad palad. Publik näeb ulatuslikku lavalist vaatemängu tantsude, efektsete kostüümide, akrobaatide, dekoratsioonide ning valgus-, vee- ja püroefektidega. Etendusse on kaasatud Eesti parimad heli-, valgus- ja videokunstnikud.

“Carmina Burana on üliõpilaselu ürgne tase. See on energia, see on rütm, see on vaimustus lauludest. Muusika kostub üle Emajõe, aga etendus ei ole ainult see, mida me kuuleme, vaid ka see, mida me näeme. Lisaks muusikale on hästi palju visuaalseid lavastuslikke lahendusi, mida mina pole ka veel näinud ja ootan huviga,” rääkis avaetenduse dirigent Tõnu Kaljuste.

Etenduse lavastaja Mart Koldits lubab suur sümfoonilist vaatemängu, kus tegevused toimuvad Emajõe kallastel, vee peal ja Kaarsillal. Mängu võetakse ka legendaarne endine Atlantise ööklubi, mis on tänaseks tegevuse lõpetanud. “Saame Atlantise hästi välja mängida, sest seegi on üldise teemaga seotud. Tartu on ju üliõpilaselu häll – siin toimub elluastumine ja pidutsemine. Etenduse tegevus toimub nii Atlantise ees, sees kui ka ümber,” selgitas lavastaja.

Koldits kinnitab, et kuigi pealtvaatajaid on oodata palju ja Emajõe kallas ei ole väga lai, ei pea publik kartma, et midagi olulist nägemata jääb. “Atlantisel on suured aknad, mida me ära kasutame, lisaks aitavad pilti vahendada kaamerad ja suured ekraanid. See saab olema suur sümfooniline vägev vabaõhuvaatemäng. Kindlasti tasub kohale tulla,” lisas Koldits.

Carmina Burana tekstideks on 13. sajandi Saksamaa tudengite ning mässumeelsete õpetlaste kirjutatud ladina- ja ülemsaksakeelsed värsid, mis käsitlevad saatuse heitlikkust ning ajaliku elu rõõme. See on ühtlasi maailma enim mängitud kantaat, mis kõnetab endiselt väga paljusid inimesi üle maailma.

Tõnu Kaljuste dirigeerimisel tulevad ettekandmisele kantaadi parimad palad, mida esitavad TÜ akadeemiline naiskoor, Tartu akadeemiline meeskoor, Tartu Ülikooli kammerkoor, Tartu Ülikooli sümfooniaorkester, Tallinna Ülikooli sümfooniaorkester ja Tallinna Tehnikaülikooli akadeemiline naiskoor. Avatseremoonia lavastab Mart Koldits, tuleskulptuuride kunstnik on Tiiu Kirsipuu, muusikajuht Edmar Tuul, videokunstnik Aljona Movko, valguskunstnik Ringo Muhhin, lavastujuht Indrek Leht. Avaetendus on kõigile huvilistele tasuta.

22.–24. juunil toimub Tartus rahvusvaheline üliõpilaste laulu- ja tantsufestival Gaudeamus, mis ühendab valguskunsti, muusika, koorilaulu ning tantsu eriliseks vaatemänguks, mille sarnast pole Tartus varem korraldatud. Festival kuulub EV100 programmi. Projekti toetavad EV100, Haridus- ja Teadusministeerium, Kultuuriministeerium, Tartu linn, Rektorite Nõukogu, Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool ja Eesti Rahva Muuseum.

 

Lisainfo:
Meelika Hirmo
Gaudeamus 2018 kommunikatsioonijuht
Tel: +372 50 41 258
E-mail: meelika@gaudeamus.ee

Foto: Tartu Akadeemilise Meeskoori arhiiv