15.2 C
Tartu, Estonia
Kolmapäev, august 21, 2019
Avaleht Üliõpilasfestivali “Gaudeamus 2018” programm

Üliõpilasfestivali “Gaudeamus 2018” programm

Reede, 22. juuni 2018

21.00 Festivali tule süütamise tseremoonia Kassitoomel Gaudeamuse kivi juures.

Orus on põhust ja õlgedest tehtud “ajaratas”, mis kooride loitsu ja manamise teel põlema süttib. “Ajarattast” saavad omakorda festivali tule maestrod Alo Ritsing ja Vaike Uibopuu, kes annavad sädeme tuhandele väiksemale tõrvikule. Laternast võetud tuli põleb kogu festivali aja Tartu Raekojas ning on kogu peo vältel linnarahvale näha. Tseremoonial kõlab kaunis koorimuusika ja tuleloitsu esitamine. Kui osalevate kooride tõrvikud on süüdatud, järgneb sellele osalejate tõrvikurongkäik Vabaduse puiesteele. Sündmus on tasuta.

23.00 Vaatemänguline avatseremoonia “Carmina Burana” koos tule, valguse ja imelise muusikaga.

Gaudeamuse avatseremoonia toimub Vabaduse puiesteel ja Emajõe kallastel, Kaarsillal ja Emajõe peal.

“Carmina Burana” on lavastatud selliselt nagu autor Carl Orff soovis – teose ettekandes kasutatakse ulatuslikku lavalist vaatemängu tantsude, efektsete kostüümide, dekoratsioonide ning valgus-, vee- ja püroefektidega. Kaasatud on Eesti parimad heli-, valgus- ja videokunstnikud

Tõnu Kaljuste dirigeerimisel tulevad ettekandmisele parimad palad Carl Orffi kantaadist “Carmina Burana”, mida esitavad TÜ akadeemiline naiskoor, Tartu akadeemiline meeskoor, TÜ kammerkoor, TÜ sümfooniaorkester, TLÜ sümfooniaorkester, TTÜ akadeemiline naiskoor ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sinfonietta. Ettekande solistid on Arete Teemets ja Atlan Karp. Avatseremoonia lavastab Mart Koldits, tuleskulptuuride kunstnik on Tiiu Kirsipuu, muusikajuht Edmar Tuul, videokunstnik Alyona Movko, valguskunstnik Ringo Muhhin, lavastujuht Indrek Leht. Sündmus on tasuta.

Sündmused on tasuta.

Laupäev, 23. juuni 2018

12.30 Meeleolukas linnalavade programm.

Tartu kesklinn täitub tõelise festivalimeluga kui Tartu Raekoja platsil asuvatel linnalavadel astuvad üles erinevad tantsu- ja muusikakollektiivid. Päeva juhivad Kristjan Lüüs ja Laura Niils. Sündmus on tasuta.

Muusikalaval astuvad üles:

  • 12.15-13.15 Von Dorpat (EST)
  • 13.30-14.15 Popsid (EST)
  • 15.00-15.30 Jauna Nianse (LÄT)

Tantsulaval astuvad üles:

  • 13.15-13.30 JJ street (EST)
  • 14.15-15.00 Stuudio Duende kõhutantsijad (EST)

Vaata programmi ja esinejate tutvustust lähemalt SIIT.

17.30 Leedu rahvamuusikute erikontsert Eesti Vabariigi 100. juubeliks.

Üles astub 250 Leedu rahvamuusikut ja -lauljat, kes annavad Eesti Rahva Muuseumis Gaudeamuse ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks erilise kontserdi. Sündmus on tasuta.

22.00 Tantsuetendus “Jaaniöö müsteerium”.

Tartu Tamme staadion täitub jaaniöö salapära ja tärkava armastuse vaimsusega. Eesti esimesel öötantsupeol ühendatakse esmakordselt festivali pikas ajaloos rahvatantsu kaasaegse tantsuga. Toome staadionile jaaniõhtule omast salapära ja müstikat ning kolme väikerahva jaanitraditsioone.

Lavastuse idee on kantud Juhani Pütsepa loost, mis räägib noorest mehest ja naisest, kes armuvad, kuid kellel ei lasta koos olla. Nende armastus toob kaasa ridamisi seikluslikke ja müstilisi sündmuseid, millest sünnib jaanipäeva lõkete traditsioon. See on romantiline ja seiklusi täis lugu, mis mõjub nagu vana legend või müüt jaanipidude tekkest. Valgus on selles etenduses lausa eraldi tegelaskuju – kandev ja pidevalt muutuv karakter.

Etenduse lavastaja on Renee Nõmmik, muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres ning valguskunstnik Meelis Lusmägi.

TANTSUETENDUSE PILETID ON VÄLJA MÜÜDUD!

Pühapäev, 24. juuni 2018

12.00 Meeleolukas linnalavade programm.

Tartu kesklinn täitub tõelise festivalimeluga kui Tartu Raekoja platsil asuvatel linnalavadel astuvad üles erinevad tantsu- ja muusikakollektiivid. Päeva juhivad Kristjan Lüüs ja Laura Niils. Sündmus on tasuta.

Muusikalaval astuvad üles:

  • 12.00-12.40 Pallisander (LAV)
  • 13.20-13.50 Jauna Nianse (LÄT)

Tantsulaval astuvad üles:

  • 12.40-13.00 TÜVKA rahvatantsu segarühm (EST)
  • 13.00-13.20 Eesti Lennuakadeemia rahvatantsurühm Päkkpöörd (EST)
  • 13.50-14.30 Tallinna Tehnikakõrgkooli tantsuansambel Savijalakesed (EST)

Vaata programmi ja esinejate tutvustust lähemalt SIIT.

15.00 Gaudeamuse rongkäik Tartu lauluväljakule.

Gaudeamusel osalevad ligi 4500 osalejat alustavad meeleoluka rongkäiguga Tartu Ülikooli eest Tartu lauluväljakule. Särtsakas rongkäigus kõlab õigele festivali rongkäigule kohaselt kindlasti pillimäng ja lauluhääl. Ootame pealtvaatajaid kirevale rongkäigule kaasa elama! Sündmus on tasuta.

16.00 Laulupidu, kontsert ja lavastus “Jaanipäeva laulud”.

Tartu lauluväljakul toimuv “Jaanipäeva laulud” kannab publiku ja osalejad läbi jaanipäeva traditsioonide ja 1000 aasta.

Repertuaar põhineb suuresti rahvaluulel ja rahvapillidel, aga ettekandmisele tuleb ka uudisloomingut – näiteks kuuleb muusikat Andres Lemba ja noore helilooja Riivo Jõgi sulest. Mõlema helilooja teosed on sündinud just kolme Balti rahva koore ja jaanipäeva meeles pidades.

Tartu lauluväljak on sellel päeval koht, kus tants, muusika, jaanipäeva traditsioonid, lavastuskunst, suurepärased Lõuna-Eesti maitsed ja head inimesed loovad tõelise suvise pööripäeva peomeeleolu.

Laulupeol osalevad kõik festivalil osalevad koorid ja orkestrid Eestist, Lätist ja Leedust. Külalised saavad kõhu täis Lauluväljakul avatud Taluturult, kus müüakse head ja paremat toitu kohalikelt tootjatelt.

Laulupeo õhtujuhid Helena Pruuli ja Priit Strandberg. Laulupeo kunstiline juht on Kuno Kerge, aujuht Alo Ritsing, lavastaja Ain Mäeots ja kunstnik Maarja Meeru.

 

Korraldajatel on õigus teha kavas muudatusi.