Ain Mäeots ja Indrek Hargla kannavad Gaudeamuse pidulised läbi pööripäeva salapära ja 1000 aasta

2911

Baltikumi suurim üliõpilasfestival Gaudeamus toob Tartusse üle 4000 kõrgetasemelise laulja, tantsija ja muusiku. 24. juunil toimub festivali ühe tähtsündmusena Tartu Laululaval laulupidu “Jaanipäeva laulud”, mille kandvad teemad on jaanipäeva traditsioonid ja noorus läbi erinevate ajastuste.

“Iga uue põlvkonna jaoks on noorus alati esimest korda. Eriti eriline on see pööriöö aegu. See on hetk, mil loodus on oma õitsengu tipul ja meie, kas me seda tunnistame seda või mitte, oleme naha- ja karvapidi osake loodusest. See on parim hetk ennast välja elada, hõisata, karjuda, laulda, möllata ja tantsida ning teha seda koos, tuhandete omasugustega,” rääkis laulupeo lavastaja Ain Mäeots.

Mäeots lavastab laulupeo kirjanik Indrek Hargla abiga, kellega koos viiakse festivali külastajad ja esinejad läbi erinevate sajandite pööripäevade.

“Minu kui lavastaja tagasihoidlik roll on vaadata koos Eesti ajaloo- ja ulmekirjanduse absoluutse guru Indrek Harglaga tagasi kujuteldavatele pööriöödele siin maalapil – ja seda läbi sajandite. Armastus ja kirg ei tunne aja- ega ruumipiiranguid ning aasta lühimal ööl võivad kohtuda noored, kelle sündide vahele Kronose skaalal jääb küll 1000 aastat, aga Kairose skaalal ei maksa see midagi,” avas lavastaja laulupeo ja sellega kaasneva etenduse sisu.

Laulupeo kunstiline juht on Kuno Kerge (Tartu Akadeemilisest Meeskoor) ning lavastaja Ain Mäeots (Vanemuine). Kontserdi muusikatoimkonda kuuluvad mitmed tunnustatud koorijuhid – näiteks Alo Ritsing, Triin Koch, Aivar Leśtśinski, Jüri Rent jt. Laulupeol esitatakse nii uusloomingut kui ka kolme Balti riigi kauneid jaanipäeva teemalisi laule.

“Jaanipäeva laulud” laulupidu ja lavastus on saanud inspiratsiooni Juhani Pütsepa jutustusest “Jaaniõhtu lugu”, mis räägib romantilise loo jaanitule traditsiooni tekkest ja armastusest.

EV100 programmi kuuluv Gaudeamus ühendab valguskunsti, muusika, koorilaulu ning tantsu eriliseks vaatemänguks, mille sarnast pole Tartus varem korraldatud.

Piletid “Jaanipäeva lauludele” on müügil Piletilevis!

Foto: Gabriela Liivamägi.